Telegram Group Search
15-16 червня у Бюргенштоці, Швейцарії відбувся Глобальний саміт миру. Захід мав розпочати пошук шляхів для досягнення справедливого миру, заснованого на міжнародному праві. Україна прагнула залучити до діалогу не лише західні країни, а й держави Глобального Півдня, які дотримуються «нейтралітету».

У картках розбираємось, які рішення ухвалили на саміті та скільки країн підтримали ініціативу.
Косплей СРСР — улюблене заняття росіян. Останніми днями пропагандисти розганяють паніку щодо повторення Холодної війни й «Карибської кризи 2.0». А все через те, що чотири кораблі рф зайшли в порт Гавани на Кубі. VoxCheck спростовує останні вкиди з цієї теми.

🔴Фейк: У 100 км від Флориди росія провела ракетні випробування
🟢Насправді росіяни поширили старе відео 2018 року. На кадрах — ракетні пуски в Білому морі в росії. Звісно ж, біля Куби нічого подібного не було.

🔴Фейк: Росія завезла на Кубу ядерну зброю
🟢Немає жодних доказів ядерної зброї на борту російських суден. У складі російської групи є атомний підводний човен «Казань». Проте назва може заплутати: атомний човен — судно, яке працює на ядерному реакторі, але воно необов’язково може бути носієм ядерної зброї.

🔴Фейк: Захід кораблів у Гавану — лише дружній акт
🟢І кубинська, і російська влада наголошують, ніби захід кораблів нікому не загрожує. Російські кораблі справді раніше були на Кубі. Однак пропагандисти суперечать один одному: в одному повідомленні кажуть про «звичайний візит», а в іншому — погрожують США ескалацією, зокрема ядерною зброєю, за підтримку України.

🔴Фейк: Це Карибська криза 2.0!
🟢У 1962 році на Кубі були справжні ядерні ракети. Наразі шантаж росії обмежується лише словами. Гаванський порт від найближчої авіабази ВМС США у Флориді відділяють 160 км. Прибуття російських суден моніторили шість кораблів ВМС США, Канади та Франції. Представники США кажуть, що не бачать загрози від рф, але продовжать спостерігати за її флотом.

Такими фейками росія продовжує політику брязкання зброєю та поширення паніки. Демонстрація сили відбувається на тлі дозволу США застосовувати американську зброю для захисту Харківщини. Тож агресор прагне показати, що в нього є «червоні лінії». Поки виходить не дуже.

@voxcheck
​​❗️Російські пропагандисти стверджують, що українські біженці нібито спровокували спалах кору в Казахстані, Азербайджані, Вірменії та росії.
Як зазначають, це штам з «біолабораторій» США на території України.

Це фейк.

До теми американських «біолабораторій» у кремлі звертаються вже не вперше, це частина дезінформаційної кампанії.

Крім того, як тільки у рф фіксують спалах кору, російські служби намагаються перекласти відповідальність на «неблагонадійні» країни, мешканці яких нібито завезли інфекцію до рф. Хоча російські інфекціоністи пов’язують це з низьким охопленням вакцинації самих росіян.

Щодо інших згаданих країн, то Азербайджан та Казахстан справді мають одні з найвищих показників захворюваності на кір. Проте в цих країнах немає значної кількості українських біженців, які б могли спричинити масштабні спалахи.

В Україні порівняно із попереднім роком кількість хворих на кір зросла незначно: 23 особи за перші 3 місяці 2024 року. А за весь 2023 рік на кір захворіло 65 українців.

Що варто знати про кір — у новому випуску моніторингу брехні про систему охорони здоров'я. 🚀

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

@voxcheck
❗️У соцмережах поширюють дописи, що українців нібито штрафуватимуть за перевищення рівня шуму від генератора.

Це фейк.

У випадках, коли шумні прилади та інше обладнання забезпечують життєдіяльність людей, санітарні норми щодо перевищення рівня шуму не застосовують. Відповідну рекомендацію надало Міністерство охорони здоров’я України. Адже в умовах надзвичайних ситуацій, аварій, стихійного лиха штрафи не накладатимуть.

Зазвичай рівень шуму в помешканнях не має перевищувати 35-55 дБА вдень та 25-35 дБА вночі, а на території житлової забудови — 50-60 дБА вдень та 40-50 дБА вночі. Такі норми зазначено в наказі МОЗ № 463 від 22 лютого 2019 року.

В інших умовах за перевищення рівня шуму накладають попередження або штраф від 85 грн до 255 грн, а на посадових осіб та підприємців – від 255 грн до 510 грн.

У МОЗ нагадують: шум та вібрації шкідливі для людей і довкілля. Тож і уряд, і бізнес радять знизити рівень шуму. Ось кілька способів для цього:

🟠 обирати модель із найнижчим рівнем шуму;
🟠 за можливості, встановити генератор на відстані 6 м від помешкань;
🟠 за потреби, організувати заміну глушника;
застосувати для генераторів шумозахисні й акустичні екрани;
🟠 подбати про спеціальний кожух з внутрішньою шумоізоляцією та про відведення вихлопних газів;
🟠 забезпечити довкола генератора додаткову звукоізоляцію з мішків з піском.

❗️Перед покупкою генератора або його звукоізоляцією порадьтеся з фахівцем.
На саміті G7 13-15 червня 2024 року країни-учасниці погодились надати Україні кредит у розмірі $50 млрд, який погашатиметься із заморожених російських активів.

Обговорення щодо можливості передання Україні російських активів тривають давно, проте така ідея не знаходила відгуку серед країн, що володіють такими активами. Тож пропонуємо розібратися, які побоювання у цьому питанні існували, чому ухвалено саме таке рішення та які його ризики.
❗️Російські пропагандисти заявляють, що українці нібито постачають західну зброю на чорний ринок Європи. Публікації з такими наративами інколи виходять і в західних медіа. Підживлюють ці чутки корупційні скандали довкола військових закупівель в Україні.

Це фейк, доводить Глобальна ініціатива із протидії транснаціональній організованій злочинності, незалежна організація зі Швейцарії. За даними її дослідження за 2023 та початок 2024 року, Україна ретельно обмежує потік нелегальної зброї.

Жодного підтвердженого випадку організованої торгівлі західною зброєю з України в країнах ЄС не виявили, йдеться у звіті організації.

Як зазначають дослідники, уряд України запровадив суворі механізми контролю, і контрабанда зброї є вкрай обмеженою – на рівні «незначної кількості» радянської чи російської зброї.

Також у звіті наводять дані начальника Департаменту карного розшуку Національної поліції України Вадима Дзюбинського: кількість втраченої та вкраденої в Україні зброї становить 593 тисячі одиниць. Вона є на обліку, і європейські партнери про неї поінформовані. Загальна кількість втраченої та викраденої зброї до вторгнення в Україні становила майже 400 тисяч. Причому зараз частка вкраденої зброї з початку вторгнення — лише 2,6%, натомість у 1991–2023 роках вона складала 19%.

Нелегальна торгівля зброєю ведеться всередині країни. Проте не в усіх випадках вона потрапляє до рук кримінальних угруповань. У звіті розповідають про приклади, як трофейна зброя, знайдена на полі бою, може потрапляти до ветеранів війни або цивільних, які купують її для самозахисту. У більшості випадків ідеться про окремі одиниці або невеликі групи зброї, вибухівки чи боєприпасів.

«Важливо, що немає підтверджень, що ця викрадена зброя – західного виробництва», – підкреслюють у моніторингу. Серед викраденої переважає російська та радянська зброя. Також у моніторингу наводять висновок Міноборони США, що не вдалося знайти доказів зловживання зброєю, переданою Україні.

Щоб дослідити питання контрабанди, фахівці організації започаткували програму для відстеження потоків зброї з України до Європи. Діятиме цей моніторинг і надалі, фокусуючись на Європі й на сусідніх з Україною регіонах.

Дані про трафік зброї дослідники отримали шляхом аналізу ринку зброї, опитування джерел в кримінальному світі, правоохоронців кількох країн, українських військових, вивчення публікацій з відкритих джерел та заяв лідерів думок.
2024/06/20 20:58:09
Back to Top
HTML Embed Code: